-
[Name]: John Baker
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: George Barret
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: Francesco Bartolozzi
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: Agostino Carlini
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member; Keeper 1783–90 -
[Name]: Charles Catton
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: Mason Chamberlin
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: William Chambers
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member; first Treasurer 1768–96 -
[Name]: Giovanni Battista Cipriani
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: Francis Cotes
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: George Dance the Younger
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member; Professor of Architecture 1798–1805 -
[Name]: Nathaniel Dance-Holland
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: Thomas Gainsborough
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: John Gwynn
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: Francis Hayman
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member; first Academy librarian 1770–1776 -
[Name]: Nathaniel Hone
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: Angelica Kauffman
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: Jeremiah Meyer
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: George Michael Moser
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member; first Keeper 1768–83 -
[Name]: Mary Moser
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: Francis Milner Newton
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member; first Secretary 1768–88 -
[Name]: Edward Penny
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member; first Professor of Painting 1768–82 -
[Name]: Joshua Reynolds
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member; President 1768–1792 -
[Name]: John Inigo Richards
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member; Secretary 1788–1810 -
[Name]: Paul Sandby
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: Thomas Sandby
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member; first Professor of Architecture 1768–98 -
[Name]: Dominic Serres
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member; Librarian 1792–93 -
[Name]: Peter Toms
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: William Tyler
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: Samuel Wale
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member; first Professor of Perspective 1768–1786; Librarian 1782–86 -
[Name]: Benjamin West
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member; President 1792–1805 & 1806–20 -
[Name]: Richard Wilson
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member; Librarian 1776–1782 -
[Name]: Joseph Wilton
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member; Librarian 1786–1790; Keeper 1790–1803 -
[Name]: Richard Yeo
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: Francesco Zuccarelli
[Elected]: 1768
[Notes]: Foundation member -
[Name]: William Hoare
[Elected]: 1769
[Notes]: Nominated member -
[Name]: Johann Zoffany
[Elected]: 1769
[Notes]: Nominated member -
[Name]: Edward Burch
[Elected]: 1771
[Notes]: Librarian 1794–1814 -
[Name]: Richard Cosway
[Elected]: 1771
[Notes]: -
[Name]: Joseph Nollekens
[Elected]: 1772
[Notes]: -
[Name]: James Barry
[Elected]: 1773
[Notes]: Professor of Painting 1782–1799 -
[Name]: Matthew William Peters
[Elected]: 1777
[Notes]: Honorary Chaplain 1784–1788 -
[Name]: John Singleton Copley
[Elected]: 1779
[Notes]: -
[Name]: John Bacon
[Elected]: 1778
[Notes]: -
[Name]: Philip James de Loutherbourg
[Elected]: 1781
[Notes]: -
[Name]: George Stubbs
[Elected]: 1781
[Notes]: -
[Name]: Edmund Garvey
[Elected]: 1783
[Notes]: -
[Name]: John Francis Rigaud
[Elected]: 1784
[Notes]: -
[Name]: Thomas Banks
[Elected]: 1785
[Notes]: -
[Name]: Joseph Farington
[Elected]: 1785
[Notes]: -
[Name]: James Wyatt
[Elected]: 1785
[Notes]: President 1805–1806 -
[Name]: William Hodges
[Elected]: 1787
[Notes]: -
[Name]: James Northcote
[Elected]: 1787
[Notes]: -
[Name]: John Opie
[Elected]: 1788
[Notes]: Professor of Painting 1805–1807 -
[Name]: John Russell
[Elected]: 1788
[Notes]: -
[Name]: William Hamilton
[Elected]: 1789
[Notes]: -
[Name]: Henry Fuseli
[Elected]: 1790
[Notes]: Professor of Painting 1799–1805 & 1810–25; Keeper 1804–1825 -
[Name]: Ozias Humphrey
[Elected]: 1791
[Notes]: -
[Name]: Francis Wheatley
[Elected]: 1791
[Notes]: -
[Name]: John Yenn
[Elected]: 1791
[Notes]: Treasurer 1796–1820 -
[Name]: John Webber
[Elected]: 1791
[Notes]: -
[Name]: Francis Bourgeois
[Elected]: 1793
[Notes]: -
[Name]: Robert Smirke
[Elected]: 1793
[Notes]: -
[Name]: Thomas Lawrence
[Elected]: 1794
[Notes]: President 1820–30 -
[Name]: Richard Westall
[Elected]: 1794
[Notes]: -
[Name]: Thomas Stothard
[Elected]: 1794
[Notes]: Librarian 1814–1834 -
[Name]: John Hoppner
[Elected]: 1795
[Notes]: -
[Name]: Sawrey Gilpin
[Elected]: 1797
[Notes]: -
[Name]: William Beechey
[Elected]: 1798
[Notes]: Associate RA: 1793 -
[Name]: Thomas Daniell
[Elected]: 1799
[Notes]: -
[Name]: Henry Tresham
[Elected]: 1799
[Notes]: Professor of Painting 1807–1809 -
[Name]: John Flaxman
[Elected]: 1800
[Notes]: first Professor of Sculpture 1810–26 -
[Name]: Martin Archer Shee
[Elected]: 1800
[Notes]: President 1830–50 -
[Name]: John Soane
[Elected]: 1802
[Notes]: Professor of Architecture 1806–37 -
[Name]: J. M. W. Turner
[Elected]: 1802
[Notes]: Professor of Perspective 1807–37 -
[Name]: Henry Thomson
[Elected]: 1804
[Notes]: Keeper 1825–27 -
[Name]: William Owen
[Elected]: 1806
[Notes]: -
[Name]: Samuel Woodforde
[Elected]: 1807
[Notes]: -
[Name]: Henry Howard
[Elected]: 1808
[Notes]: Secretary 1811–47; Professor of Painting 1833–1847 -
[Name]: Thomas Phillips
[Elected]: 1808
[Notes]: Professor of Painting 1825–32 -
[Name]: Augustus Wall Callcott
[Elected]: 1810
[Notes]: -
[Name]: Henry Bone
[Elected]: 1811
[Notes]: -
[Name]: James Ward
[Elected]: 1811
[Notes]: -
[Name]: David Wilkie
[Elected]: 1811
[Notes]: -
[Name]: Richard Westmacott
[Elected]: 1811
[Notes]: Professor of Sculpture 1827–56 -
[Name]: Robert Smirke
[Elected]: 1811
[Notes]: Treasurer 1820–50 -
[Name]: Philip Reinagle
[Elected]: 1812
[Notes]: -
[Name]: William Theed
[Elected]: 1813
[Notes]: -
[Name]: George Dawe
[Elected]: 1814
[Notes]: -
[Name]: Edward Bird
[Elected]: 1815
[Notes]: -
[Name]: Henry Raeburn
[Elected]: 1815
[Notes]: -
[Name]: Alfred Edward Chalon
[Elected]: 1816
[Notes]: -
[Name]: John Jackson
[Elected]: 1817
[Notes]: -
[Name]: Francis Leggatt Chantrey
[Elected]: 1818
[Notes]: -
[Name]: William Hilton
[Elected]: 1819
[Notes]: Keeper 1827–39 -
[Name]: William Collins
[Elected]: 1820
[Notes]: Librarian 1840–42 -
[Name]: Abraham Cooper
[Elected]: 1820
[Notes]: -
[Name]: Edward Hodges Baily
[Elected]: 1821
[Notes]: -
[Name]: Richard Cook
[Elected]: 1822
[Notes]: -
[Name]: William Daniell
[Elected]: 1822
[Notes]: -
[Name]: Ramsay Richard Reinagle
[Elected]: 1823
[Notes]: -
[Name]: George Jones
[Elected]: 1824
[Notes]: Librarian 1834–1840; Keeper 1840–50 -
[Name]: Jeffry Wyatville
[Elected]: 1824
[Notes]: -
[Name]: Charles Robert Leslie
[Elected]: 1826
[Notes]: Professor of Painting 1847–52 -
[Name]: Henry William Pickersgill
[Elected]: 1826
[Notes]: Librarian 1856–64 -
[Name]: William Wilkins
[Elected]: 1826
[Notes]: Professor of Architecture 1837–39 -
[Name]: William Etty
[Elected]: 1828
[Notes]: -
[Name]: John Constable
[Elected]: 1829
[Notes]: -
[Name]: Charles Lock Eastlake
[Elected]: 1830
[Notes]: Librarian 1842–44; President 1850–65 -
[Name]: Edwin Henry Landseer
[Elected]: 1831
[Notes]: -
[Name]: William Allan
[Elected]: 1835
[Notes]: -
[Name]: Clarkson Stanfield
[Elected]: 1835
[Notes]: -
[Name]: Charles Robert Cockerell
[Elected]: 1836
[Notes]: Professor of Architecture 1839–59 -
[Name]: John Gibson
[Elected]: 1836
[Notes]: -
[Name]: John Peter Gandy
[Elected]: 1838
[Notes]: -
[Name]: Frederick Richard Lee
[Elected]: 1838
[Notes]: -
[Name]: Thomas Uwins
[Elected]: 1838
[Notes]: Librarian 1844–55 -
[Name]: Daniel Maclise
[Elected]: 1840
[Notes]: -
[Name]: Solomon Alexander Hart
[Elected]: 1840
[Notes]: Professor of Painting 1854–63; Librarian 1864–81 -
[Name]: William Frederick Witherington
[Elected]: 1840
[Notes]: -
[Name]: John James Chalon
[Elected]: 1841
[Notes]: -
[Name]: Philip Hardwick
[Elected]: 1841
[Notes]: Treasurer 1850–61 -
[Name]: David Roberts
[Elected]: 1841
[Notes]: -
[Name]: Charles Barry
[Elected]: 1842
[Notes]: -
[Name]: William Charles Ross
[Elected]: 1843
[Notes]: -
[Name]: John Prescott Knight
[Elected]: 1844
[Notes]: Secretary 1847–1873; Professor of Perspective 1852–1860 -
[Name]: Charles Landseer
[Elected]: 1845
[Notes]: Keeper 1851–73 -
[Name]: John Rogers Herbert
[Elected]: 1846
[Notes]: -
[Name]: Charles West Cope
[Elected]: 1848
[Notes]: Professor of Painting 1866–75 -
[Name]: William Dyce
[Elected]: 1848
[Notes]: -
[Name]: Richard Westmacott
[Elected]: 1849
[Notes]: Professor of Sculpture 1857–68 -
[Name]: John Watson Gordon
[Elected]: 1851
[Notes]: -
[Name]: Francis Grant
[Elected]: 1851
[Notes]: President 1866–78 -
[Name]: Richard Redgrave
[Elected]: 1851
[Notes]: -
[Name]: William Powell Frith
[Elected]: 1853
[Notes]: -
[Name]: Samuel Cousins
[Elected]: 1855
[Notes]: -
[Name]: Frederick Richard Pickersgill
[Elected]: 1857
[Notes]: Keeper 1873–1887 -
[Name]: John Henry Foley
[Elected]: 1858
[Notes]: -
[Name]: Sydney Smirke
[Elected]: 1859
[Notes]: Treasurer 1861–1874; Professor of Architecture 1860–1865 -
[Name]: Augustus Egg
[Elected]: 1860
[Notes]: -
[Name]: George Gilbert Scott
[Elected]: 1860
[Notes]: Professor of Architecture 1866–1873 -
[Name]: Edward William Cooke
[Elected]: 1863
[Notes]: -
[Name]: William Boxall
[Elected]: 1863
[Notes]: -
[Name]: John Everett Millais
[Elected]: 1863
[Notes]: President 1896 -
[Name]: Henry Weekes
[Elected]: 1863
[Notes]: Professor of Sculpture 1868–76 -
[Name]: John Callcott Horsley
[Elected]: 1864
[Notes]: Treasurer 1882–1897 -
[Name]: Carlo Marochetti
[Elected]: 1866
[Notes]: -
[Name]: George Richmond
[Elected]: 1866
[Notes]: -
[Name]: Philip Hermogenes Calderon
[Elected]: 1867
[Notes]: Keeper 1887–98 -
[Name]: Thomas Sidney Cooper
[Elected]: 1867
[Notes]: -
[Name]: George Frederic Watts
[Elected]: 1867
[Notes]: -
[Name]: Frederic Leighton
[Elected]: 1868
[Notes]: President 1878–96 -
[Name]: Edward Middleton Barry
[Elected]: 1869
[Notes]: Professor of Architecture 1873–80; Treasurer 1874–80 -
[Name]: James Sant
[Elected]: 1869
[Notes]: -
[Name]: Richard Ansdell
[Elected]: 1870
[Notes]: -
[Name]: William Charles Thomas Dobson
[Elected]: 1871
[Notes]: -
[Name]: Lumb Stocks
[Elected]: 1871
[Notes]: -
[Name]: George Edmund Street
[Elected]: 1871
[Notes]: Professor of Architecture 1880–81; Treasurer 1880–81 -
[Name]: Frederick Walker
[Elected]: 1871
[Notes]: -
[Name]: Edward Armitage
[Elected]: 1872
[Notes]: Professor of Painting 1875–82 -
[Name]: Thomas Woolner
[Elected]: 1874
[Notes]: Professor of Sculpture 1877–78 -
[Name]: John Gilbert
[Elected]: 1876
[Notes]: -
[Name]: Edward Poynter
[Elected]: 1876
[Notes]: President 1896–1918 -
[Name]: William Quiller Orchardson
[Elected]: 1877
[Notes]: -
[Name]: Richard Norman Shaw
[Elected]: 1877
[Notes]: Treasurer 1882 -
[Name]: Henry Stacy Marks
[Elected]: 1878
[Notes]: -
[Name]: William Frederick Yeames
[Elected]: 1878
[Notes]: Librarian 1896–1911 -
[Name]: Lawrence Alma-Tadema
[Elected]: 1879
[Notes]: -
[Name]: John Evan Hodgson
[Elected]: 1879
[Notes]: Librarian 1882–95; Professor of Painting 1882–95 -
[Name]: George Vicat Cole
[Elected]: 1880
[Notes]: -
[Name]: Henry Hugh Armstead
[Elected]: 1880
[Notes]: -
[Name]: John Loughborough Pearson
[Elected]: 1880
[Notes]: -
[Name]: William Burges
[Elected]: 1881
[Notes]: -
[Name]: Edwin Long
[Elected]: 1881
[Notes]: -
[Name]: Walter William Ouless
[Elected]: 1881
[Notes]: -
[Name]: Joseph Edgar Boehm
[Elected]: 1882
[Notes]: -
[Name]: Briton Rivière
[Elected]: 1881
[Notes]: -
[Name]: Frank Holl
[Elected]: 1883
[Notes]: -
[Name]: Alfred Waterhouse
[Elected]: 1885
[Notes]: Treasurer 1897–1901 -
[Name]: Luke Fildes
[Elected]: 1887
[Notes]: -
[Name]: Marcus Stone
[Elected]: 1887
[Notes]: -
[Name]: Hamo Thornycroft
[Elected]: 1888
[Notes]: -
[Name]: Hubert von Herkomer
[Elected]: 1890
[Notes]: Professor of Painting 1899–1900 & 1906–1909 -
[Name]: Thomas Brock
[Elected]: 1891
[Notes]: -
[Name]: Frank Dicksee
[Elected]: 1891
[Notes]: President 1924–1928 -
[Name]: Andrew Carrick Gow
[Elected]: 1891
[Notes]: Keeper 1911–1920; Librarian 1911–1920 -
[Name]: Alfred Gilbert
[Elected]: 1892
[Notes]: Professor of Sculpture 1900–1904 -
[Name]: Val Prinsep
[Elected]: 1894
[Notes]: Professor of Painting 1900–1903 -
[Name]: Edward Onslow Ford
[Elected]: 1895
[Notes]: -
[Name]: William Blake Richmond
[Elected]: 1895
[Notes]: Professor of Painting 1895–1899 & 1909–1911 -
[Name]: John William Waterhouse
[Elected]: 1895
[Notes]: -
[Name]: Ernest Crofts
[Elected]: 1896
[Notes]: Keeper 1898–1911 -
[Name]: Thomas Graham Jackson
[Elected]: 1896
[Notes]: Treasurer 1901–1912 -
[Name]: John Singer Sargent
[Elected]: 1897
[Notes]: -
[Name]: George Frederic Watts
[Elected]: 1897
[Notes]: -
[Name]: Edwin Austin Abbey
[Elected]: 1898
[Notes]: -
[Name]: George Aitchison
[Elected]: 1898
[Notes]: Professor of Architecture 1887–1905 -
[Name]: Benjamin Williams Leader
[Elected]: 1898
[Notes]: -
[Name]: George Frederick Bodley
[Elected]: 1902
[Notes]: -
[Name]: George Frampton
[Elected]: 1902
[Notes]: -
[Name]: Aston Webb
[Elected]: 1903
[Notes]: Treasurer 1912–1919; President 1919–24 -
[Name]: Robert Walker Macbeth
[Elected]: 1903
[Notes]: -
[Name]: David Murray
[Elected]: 1905
[Notes]: -
[Name]: George Clausen
[Elected]: 1908
[Notes]: Professor of Painting 1903–1906 -
[Name]: William Lionel Wyllie
[Elected]: 1907
[Notes]: -
[Name]: John Belcher
[Elected]: 1909
[Notes]: -
[Name]: Goscombe John
[Elected]: 1909
[Notes]: -
[Name]: James Jebusa Shannon
[Elected]: 1909
[Notes]: -
[Name]: Arthur Stockdale Cope
[Elected]: 1910
[Notes]: -
[Name]: Charles Napier Hemy
[Elected]: 1910
[Notes]: -
[Name]: Frank Bramley
[Elected]: 1911
[Notes]: -
[Name]: Henry Herbert La Thangue
[Elected]: 1912
[Notes]: -
[Name]: Reginald Blomfield
[Elected]: 1914
[Notes]: Professor of Architecture 1907–11 -
[Name]: Alfred East
[Elected]: 1913
[Notes]: -
[Name]: G.A. Storey
[Elected]: 1914
[Notes]: Professor of Perspective 1914–19 -
[Name]: Henry Scott Tuke
[Elected]: 1914
[Notes]: -
[Name]: John Arnesby Brown
[Elected]: 1915
[Notes]: -
[Name]: Charles Sims
[Elected]: 1915
[Notes]: Keeper 1920–26 -
[Name]: Ernest George
[Elected]: 1917
[Notes]: -
[Name]: William Robert Colton
[Elected]: 1917
[Notes]: Professor of Sculpture 1907–1911 -
[Name]: Frank Brangwyn
[Elected]: 1919
[Notes]: -
[Name]: Ernest Newton
[Elected]: 1919
[Notes]: -
[Name]: William Orpen
[Elected]: 1919
[Notes]: -
[Name]: Adrian Scott Stokes
[Elected]: 1919
[Notes]: -
[Name]: David Young Cameron
[Elected]: 1920
[Notes]: -
[Name]: William Llewellyn
[Elected]: 1920
[Notes]: President 1928–1938 -
[Name]: Charles Haslewood Shannon
[Elected]: 1920
[Notes]: -
[Name]: Edwin Landseer Lutyens
[Elected]: 1920
[Notes]: President 1938–1944 -
[Name]: Robert Anning Bell
[Elected]: 1922
[Notes]: -
[Name]: Giles Gilbert Scott
[Elected]: 1922
[Notes]: -
[Name]: Terrick Williams
[Elected]: 1924
[Notes]: -
[Name]: Philip Connard
[Elected]: 1925
[Notes]: Keeper 1945–1949 -
[Name]: John James Burnet
[Elected]: 1925
[Notes]: -
[Name]: Alfred Munnings
[Elected]: 1925
[Notes]: President 1944–1949 -
[Name]: Walter Westley Russell
[Elected]: 1926
[Notes]: Keeper 1927–42 -
[Name]: Augustus John
[Elected]: 1928
[Notes]: -
[Name]: William Reid Dick
[Elected]: 1928
[Notes]: -
[Name]: Gerald Kelly
[Elected]: 1930
[Notes]: Keeper 1943–1945; President 1949–1954 -
[Name]: Sydney Lee
[Elected]: 1930
[Notes]: Treasurer 1932–40 -
[Name]: Herbert Baker
[Elected]: 1932
[Notes]: -
[Name]: George Spencer Watson
[Elected]: 1932
[Notes]: -
[Name]: Wilfrid de Glehn
[Elected]: 1932
[Notes]: -
[Name]: Henry Macbeth-Raeburn
[Elected]: 1933
[Notes]: Associate RA: 1922 -
[Name]: William Russell Flint
[Elected]: 1933
[Notes]: -
[Name]: William Curtis Green
[Elected]: 1933
[Notes]: -
[Name]: Frank Short
[Elected]: 1933
[Notes]: Treasurer 1919–32 -
[Name]: Lamorna Birch
[Elected]: 1934
[Notes]: -
[Name]: Walter Sickert
[Elected]: 1934
[Notes]: -
[Name]: Francis Dodd
[Elected]: 1935
[Notes]: -
[Name]: Guy Dawber
[Elected]: 1935
[Notes]: -
[Name]: Laura Knight
[Elected]: 1936
[Notes]: -
[Name]: Henry Rushbury
[Elected]: 1936
[Notes]: Keeper 1949–1964 -
[Name]: Harold Knight
[Elected]: 1937
[Notes]: -
[Name]: Edwin Cooper
[Elected]: 1937
[Notes]: Treasurer 1940–42 -
[Name]: Frederick William Elwell
[Elected]: 1938
[Notes]: -
[Name]: Walter Thomas Monnington
[Elected]: 1938
[Notes]: President 1966–76 -
[Name]: Charles Wheeler
[Elected]: 1940
[Notes]: President 1956–66 -
[Name]: James Bateman
[Elected]: 1942
[Notes]: -
[Name]: Meredith Frampton
[Elected]: 1942
[Notes]: -
[Name]: Vincent Harris
[Elected]: 1942
[Notes]: Treasurer 1942–54 -
[Name]: Arthur Joseph Davis
[Elected]: 1942
[Notes]: -
[Name]: Thomas Cantrell Dugdale
[Elected]: 1943
[Notes]: -
[Name]: Algernon Newton
[Elected]: 1943
[Notes]: -
[Name]: Albert Richardson
[Elected]: 1944
[Notes]: Professor of Architecture 1946–61; President 1954–56 -
[Name]: Charles Cundall
[Elected]: 1944
[Notes]: -
[Name]: Edward Maufe
[Elected]: 1947
[Notes]: Treasurer 1954–58 -
[Name]: Winston Churchill
[Elected]: 1948
[Notes]: Honorary Academician Extraordinary -
[Name]: Henry Lamb
[Elected]: 1949
[Notes]: -
[Name]: Arthur Ralph Middleton Todd
[Elected]: 1949
[Notes]: -
[Name]: Stanley Spencer
[Elected]: 1950
[Notes]: -
[Name]: John Nash
[Elected]: 1951
[Notes]: -
[Name]: Arnold Mason
[Elected]: 1951
[Notes]: -
[Name]: Steven Spurrier
[Elected]: 1952
[Notes]: -
[Name]: Frank Dobson
[Elected]: 1953
[Notes]: -
[Name]: Louis de Soissons
[Elected]: 1953
[Notes]: Treasurer 1958–1962 -
[Name]: Richard Eurich
[Elected]: 1953
[Notes]: -
[Name]: William Dring
[Elected]: 1955
[Notes]: -
[Name]: Hubert Worthington
[Elected]: 1955
[Notes]: -
[Name]: Howard Robertson
[Elected]: 1958
[Notes]: -
[Name]: Peter Greenham
[Elected]: 1960
[Notes]: Keeper 1964–1985 -
[Name]: Basil Spence
[Elected]: 1960
[Notes]: Professor of Architecture 1961–1967; Treasurer 1962–1964 -
[Name]: Herbert James Gunn
[Elected]: 1961
[Notes]: Treasurer 1964 -
[Name]: Norman Hepple
[Elected]: 1961
[Notes]: -
[Name]: Rodney Joseph Burn
[Elected]: 1962
[Notes]: -
[Name]: L.S. Lowry
[Elected]: 1962
[Notes]: -
[Name]: Donald McMorran
[Elected]: 1962
[Notes]: Treasurer 1965 -
[Name]: John Aldridge
[Elected]: 1963
[Notes]: -
[Name]: Marshall Sisson
[Elected]: 1963
[Notes]: Treasurer 1965–70 -
[Name]: Raymond Erith
[Elected]: 1964
[Notes]: -
[Name]: Andrew Freeth
[Elected]: 1965
[Notes]: -
[Name]: Carel Weight
[Elected]: 1965
[Notes]: -
[Name]: Henry Carr
[Elected]: 1966
[Notes]: -
[Name]: William Roberts
[Elected]: 1966
[Notes]: -
[Name]: Raymond Teague Cowern
[Elected]: 1968
[Notes]: -
[Name]: Charles Mahoney
[Elected]: 1968
[Notes]: -
[Name]: Eric Schilsky
[Elected]: 1968
[Notes]: -
[Name]: William Holford
[Elected]: 1968
[Notes]: Treasurer 1970–1975 -
[Name]: Roger de Grey
[Elected]: 1969
[Notes]: Treasurer 1976–1984; President 1984–1993 -
[Name]: Frederick Gibberd
[Elected]: 1969
[Notes]: -
[Name]: Leonard Rosoman
[Elected]: 1969
[Notes]: -
[Name]: Willi Soukop
[Elected]: 1969
[Notes]: -
[Name]: Hugh Casson
[Elected]: 1970
[Notes]: Treasurer 1975–1976; President 1976–1984 -
[Name]: Edward Ardizzone
[Elected]: 1970
[Notes]: -
[Name]: Colin Hayes
[Elected]: 1970
[Notes]: -
[Name]: John Bratby
[Elected]: 1971
[Notes]: -
[Name]: Gertrude Hermes
[Elected]: 1971
[Notes]: -
[Name]: Norman Adams
[Elected]: 1972
[Notes]: Keeper 1986–1995; Professor of Painting 1986 & 1995–1999 -
[Name]: Ralph Brown
[Elected]: 1972
[Notes]: -
[Name]: Jean Cooke
[Elected]: 1972
[Notes]: -
[Name]: Maxwell Fry
[Elected]: 1972
[Notes]: Professor of Architecture 1967–1975 -
[Name]: Frederick Gore
[Elected]: 1972
[Notes]: -
[Name]: Edward Wolfe
[Elected]: 1972
[Notes]: -
[Name]: William MacTaggart
[Elected]: 1973
[Notes]: -
[Name]: Edward Middleditch
[Elected]: 1973
[Notes]: Keeper 1985–1986 -
[Name]: Fred Cuming
[Elected]: 1974
[Notes]: -
[Name]: Bryan Kneale
[Elected]: 1974
[Notes]: Professor of Sculpture 1985–1989 -
[Name]: Kyffin Williams
[Elected]: 1974
[Notes]: -
[Name]: Olwyn Bowey
[Elected]: 1975
[Notes]: -
[Name]: Henry Thomas Cadbury-Brown
[Elected]: 1975
[Notes]: Professor of Architecture 1975–88 -
[Name]: Ernő Goldfinger
[Elected]: 1975
[Notes]: -
[Name]: Elizabeth Blackadder
[Elected]: 1976
[Notes]: -
[Name]: Jennifer Dickson
[Elected]: 1976
[Notes]: -
[Name]: Elisabeth Frink
[Elected]: 1977
[Notes]: -
[Name]: Anthony Green
[Elected]: 1977
[Notes]: -
[Name]: Philip Powell
[Elected]: 1977
[Notes]: Treasurer 1985–1995 -
[Name]: Sandra Blow
[Elected]: 1978
[Notes]: -
[Name]: Leonard Manasseh
[Elected]: 1979
[Notes]: -
[Name]: Eduardo Paolozzi
[Elected]: 1979
[Notes]: -
[Name]: David Tindle
[Elected]: 1979
[Notes]: -
[Name]: Peter Blake
[Elected]: 1981
[Notes]: Eranda Professor of Drawing 2002–2004 -
[Name]: William Bowyer
[Elected]: 1981
[Notes]: -
[Name]: Sonia Lawson
[Elected]: 1982
[Notes]: -
[Name]: Tom Phillips
[Elected]: 1984
[Notes]: -
[Name]: Trevor Dannatt
[Elected]: 1983
[Notes]: Professor of Architecture 1988–1995 -
[Name]: Michael Rothenstein
[Elected]: 1983
[Notes]: -
[Name]: Richard Rogers
[Elected]: 1984
[Notes]: -
[Name]: Philip Dowson
[Elected]: 1985
[Notes]: President 1993–1999 -
[Name]: Donald Hamilton Fraser
[Elected]: 1985
[Notes]: -
[Name]: Leslie Martin
[Elected]: 1985
[Notes]: -
[Name]: Ove Arup
[Elected]: 1986
[Notes]: -
[Name]: Allen Jones
[Elected]: 1986
[Notes]: -
[Name]: Michael Kenny
[Elected]: 1986
[Notes]: Treasurer 1995–1999 -
[Name]: Morris Kestelman
[Elected]: 1986
[Notes]: -
[Name]: Norman Ackroyd
[Elected]: 1988
[Notes]: -
[Name]: Eileen Agar
[Elected]: 1988
[Notes]: -
[Name]: Craigie Aitchison
[Elected]: 1988
[Notes]: -
[Name]: Phillip King
[Elected]: 1988
[Notes]: Professor of Sculpture 1989–1999; President 1999–2004 -
[Name]: Ann Christopher
[Elected]: 1989
[Notes]: -
[Name]: Lawrence Gowing
[Elected]: 1989
[Notes]: Honorary Curator 1985–1991 -
[Name]: Berthold Lubetkin
[Elected]: 1989
[Notes]: -
[Name]: Michael Sandle
[Elected]: 1989
[Notes]: -
[Name]: Theo Crosby
[Elected]: 1990
[Notes]: -
[Name]: Ivor Abrahams
[Elected]: 1991
[Notes]: Professor of Sculpture 2007–2010 -
[Name]: Norman Ackroyd
[Elected]: 1991
[Notes]: Professor of Printmaking -
[Name]: Diana Armfield
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: Gillian Ayres
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: John Bellany
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: Edward Cullinan
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: Kenneth Draper
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: Norman Foster
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: Paul Huxley
[Elected]: 1991
[Notes]: Treasurer 2000–2014 -
[Name]: David Hockney
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: Ken Howard
[Elected]: 1991
[Notes]: Professor of Perspective 2004–2012 -
[Name]: John Hoyland
[Elected]: 1991
[Notes]: Professor of Painting 1999–2010 -
[Name]: Bill Jacklin
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: Geoffrey Jellicoe
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: R. B. Kitaj
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: Paul Koralek
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: Denys Lasdun
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: Leonard McComb
[Elected]: 1991
[Notes]: Keeper 1995–98 -
[Name]: Dhruva Mistry
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: Sidney Nolan
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: James Stirling
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: Joe Tilson
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: Colin St John Wilson
[Elected]: 1991
[Notes]: -
[Name]: Terry Frost
[Elected]: 1992
[Notes]: -
[Name]: Michael Hopkins
[Elected]: 1992
[Notes]: -
[Name]: Brendan Neiland
[Elected]: 1992
[Notes]: Keeper 1998–2004 -
[Name]: Richard MacCormac
[Elected]: 1993
[Notes]: -
[Name]: Jennifer Durrant
[Elected]: 1994
[Notes]: -
[Name]: Nicholas Grimshaw
[Elected]: 1994
[Notes]: President 2004–11 -
[Name]: Christopher Orr
[Elected]: 1995
[Notes]: Treasurer 2014–2018 -
[Name]: Flavia Irwin
[Elected]: 1996
[Notes]: -
[Name]: Christopher Le Brun
[Elected]: 1996
[Notes]: Eranda Professor of Drawing 2000 – 2002; President 2011–2019 -
[Name]: Patrick Procktor
[Elected]: 1996
[Notes]: -
[Name]: Barbara Rae
[Elected]: 1996
[Notes]: -
[Name]: Eva Jiřičná
[Elected]: 1997
[Notes]: -
[Name]: Stephen Farthing
[Elected]: 1998
[Notes]: -
[Name]: David Mach
[Elected]: 1998
[Notes]: Professor of Sculpture 2000–2007 -
[Name]: Ian Ritchie
[Elected]: 1998
[Notes]: Professor of Architecture 2004–2012 -
[Name]: Anish Kapoor
[Elected]: 1999
[Notes]: -
[Name]: Alison Wilding
[Elected]: 1999
[Notes]: Eranda Professor of Drawing 2018–Present -
[Name]: Maurice Cockrill
[Elected]: 1999
[Notes]: Keeper 2004–2011 -
[Name]: David Nash
[Elected]: 1999
[Notes]: -
[Name]: Will Alsop
[Elected]: 2000
[Notes]: -
[Name]: Gordon Benson
[Elected]: 2000
[Notes]: -
[Name]: Lynn Chadwick
[Elected]: 2001
[Notes]: -
[Name]: Eileen Cooper
[Elected]: 2001
[Notes]: First female Keeper, 2011 – 2017 -
[Name]: Piers Gough
[Elected]: 2001
[Notes]: Professor of Architecture 2013–2017 -
[Name]: Gary Hume
[Elected]: 2001
[Notes]: Eranda Professor of Drawing 2004–2006 -
[Name]: Richard Long
[Elected]: 2001
[Notes]: -
[Name]: Fiona Rae
[Elected]: 2002
[Notes]: Professor of Painting 2011–2015 -
[Name]: Peter Cook
[Elected]: 2003
[Notes]: -
[Name]: Antony Gormley
[Elected]: 2003
[Notes]: -
[Name]: Ian McKeever
[Elected]: 2003
[Notes]: -
[Name]: Anthony Caro
[Elected]: 2004
[Notes]: -
[Name]: Humphrey Ocean
[Elected]: 2004
[Notes]: Professor of Perspective 2012–Present -
[Name]: Frank Bowling
[Elected]: 2005
[Notes]: -
[Name]: Zaha Hadid
[Elected]: 2005
[Notes]: -
[Name]: Lisa Milroy
[Elected]: 2005
[Notes]: -
[Name]: Basil Beattie
[Elected]: 2006
[Notes]: -
[Name]: Michael Craig-Martin
[Elected]: 2006
[Notes]: -
[Name]: David Remfry
[Elected]: 2006
[Notes]: Eranda Professor of Drawing 2016–18 -
[Name]: Chris Wilkinson
[Elected]: 2006
[Notes]: Treasurer 2018–Present -
[Name]: Richard Wilson
[Elected]: 2006
[Notes]: Professor of Sculpture 2011–15 -
[Name]: David Chipperfield
[Elected]: 2007
[Notes]: -
[Name]: Tracey Emin
[Elected]: 2007
[Notes]: Eranda Professor of Drawing 2011–13 -
[Name]: Tony Bevan
[Elected]: 2007
[Notes]: -
[Name]: John Carter
[Elected]: 2007
[Notes]: -
[Name]: Jenny Saville
[Elected]: 2007
[Notes]: -
[Name]: Gillian Wearing
[Elected]: 2007
[Notes]: -
[Name]: Spencer de Grey
[Elected]: 2008
[Notes]: -
[Name]: Tacita Dean
[Elected]: 2008
[Notes]: -
[Name]: Michael Landy
[Elected]: 2008
[Notes]: Eranda Professor of Drawing 2014–16 -
[Name]: Cornelia Parker
[Elected]: 2009
[Notes]: -
[Name]: Tess Jaray
[Elected]: 2010
[Notes]: -
[Name]: Mali Morris
[Elected]: 2010
[Notes]: -
[Name]: Phyllida Barlow
[Elected]: 2011
[Notes]: -
[Name]: Anne Desmet
[Elected]: 2011
[Notes]: -
[Name]: Grayson Perry
[Elected]: 2011
[Notes]: -
[Name]: Ron Arad
[Elected]: 2012
[Notes]: -
[Name]: Thomas Heatherwick
[Elected]: 2013
[Notes]: -
[Name]: Chantal Joffe
[Elected]: 2013
[Notes]: Professor of Painting 2018–Present -
[Name]: Emma Stibbon
[Elected]: 2013
[Notes]: -
[Name]: Conrad Shawcross
[Elected]: 2013
[Notes]: -
[Name]: Louisa Hutton
[Elected]: 2014
[Notes]: -
[Name]: Cathie Pilkington
[Elected]: 2014
[Notes]: Professor of Sculpture 2015–Present -
[Name]: Rebecca Warren
[Elected]: 2014
[Notes]: -
[Name]: Rebecca Salter
[Elected]: 2014
[Notes]: Keeper 2017–2019; President 2019-Present -
[Name]: Brian Catling
[Elected]: 2015
[Notes]: -
[Name]: Farshid Moussavi
[Elected]: 2015
[Notes]: Professor of Architecture 2017–Present -
[Name]: Vanessa Jackson
[Elected]: 2015
[Notes]: -
[Name]: Roger Zogolovitch
[Elected]: 2015
[Notes]: Honorary Surveyor -
[Name]: Sonia Boyce
[Elected]: 2016
[Notes]: -
[Name]: David Adjaye
[Elected]: 2017
[Notes]: -
[Name]: Gilbert & George
[Elected]: 2017
[Notes]: Left the RA in 2020
New Random Display Display All Items(445)